Dnes keď sa pozriete do kalendára, môžete sa tešiť, že ťažký rok 2016 je už za nami, alebo cítiť strach, dokonca paniku, že musíte nastaviť nové ciele na rok 2017 a začať plniť novoročné predsavzatia. Síce rozhodnutia zhodiť pár kíl, alebo prestať so zlozvykom sú najpopulárnejšie, zlepšiť si finančný stav v novom roku nie je na zanedbanie. Ak patríte medzi mnohých Slovákov, ktorí sa rozhodli prestať rozhadzovať peniaze v novom roku, pomôžeme vám našimi tipmi.

Spravte si osobný rozpočet – a držte sa ho

Pravdepodobne najväčšia chyba, čo robíme je, že nesledujeme svoje výdavky. Táto metóda nám pomôže udržať náš účet v pluse, nehovoriac o núdzových stavoch. Preto je veľmi dôležité, aby sme si našli čas na vytvorenie nášho reálneho osobného rozpočtu. Áno, znamená to, že si zapíšete všetky vaše príjmy a výdavky, rozdelíte ich do kategórií a držíte sa rozpočtu. Existuje už veľa počítačových a mobilných aplikácií na vytvorenie a ustráženie osobného, alebo rodinného rozpočtu, pravda je však, že väčšina z nich je optimalizovaná na zámorské prostredie. Ale nemusíte použiť stroj, stačí ak si označíte pár obálok napr. strava, zábava, atď. a vložíte do nich hotovosť. Keď ste peniaze z jednej obálky minuli, musíte počkať na nasledujúcu výplatu s realizovaním výdavku danej kategórie. Počítačovo gramotnejší si dokonca môžu spraviť vlastnú excelovskú tabuľku, kde pomocou grafov a kontingenčných tabuliek si môžu znázorniť a analyzovať pohyb peňazí.

Sledujte môj blog a moje maily, budúci týždeň vám dám detailný návod, ako si zostaviť osobný rozpočet. Ak nie ste ešte prihlásený na odber môjho newsletter, môžete to urobiť TU.

Naštartujte rezervný fond

Zaujímavý fakt na začiatok: ak sporíte 100 € mesačne s ročným úrokom 5 % – za päť rokov získate 7 000 €; ak si však zoberiete spotrebný úver vo výške 7 000 € s úrokom 10 % a budete ho splácať 5 rokov, splatíte celkom 9 000 € a mesačná splátka bude 150 €.

Ak nemáte na sporenie, nie je asi úplne od veci založiť si aspoň rezervný fond: účet kde presúvate isté percento vašich mesačných príjmov. Rok 2016 bol veľmi hektický. Briti sa rozhodli vystúpiť z EÚ, Amerika zvolila Trumpa, v Sýrii sa situácia ďalej zhoršuje a komplikuje, EÚ rieši otázky migrácie. Nemyslite si, že tieto udalosti nemajú efekt na svetovú ekonomiku, a nepriamo aj na váš osobný finančný stav. Trhy, kurzy rezonujú na tie udalosti a môžu spraviť problémy pre vášho zamestnávateľa alebo pre váš biznis. Lepšie je pripraviť sa na všetko a mať na nejakom sporiacom účte prostriedky, ktoré vydržia aspoň pár mesiacov.

Keď každý mesiac presuniete na účet 50 €, za rok máte nasporených minimálne 600 € (keď nepočítame zhodnotenie a rôzne bonusy), čo už by malo stačiť na jeden mesiac. Postupne si tak viete vytvoriť rezervný fond pre núdzové situácie. Ale pozor! Nesiahajte na tie peniaze, len v prípade ozajstnej potreby. Nekupuje z toho nový mobil alebo vianočné darčeky. Berte to tak, že tie peniaze ani neexistujú, no práve preto budú obrovskou pomocou ak sa ocitnete v ťažkej finančnej situácii. Takýto sporiaci účet môžete mať úplne zadarmo bez akýchkoľvek poplatkov a peniaze kedykoľvek k dispozícii.

Zvážte možnosť rozbehnutia vedľajšieho projektu

Sporenie peňazí je samozrejme veľmi dobrý nástroj na vytvorenie finančnej stability. Ale ešte lepší je zarobiť peniaze a zvýšiť príjmy. Našťastie žijeme v takej dobe, kedy vďaka internetu a iných možností máme kopu možností ako premeniť svoj talent a voľný čas na peniaze. Skúste predávať svoje ručne vyrobené predmety cez internet, alebo odštartujte blog a zarábajte z reklamy, prilepšite si vypĺňaním dotazníkov, alebo odštartujte váš nový biznis pomocou forexu, alebo network marketingu. Neznamená to, že máte dať hneď výpoveď v práci, len venujte tomu pár hodín týždenne a zvýšte svoje príjmy o pár desiatok eur mesačne. Budete prekvapený, že ako sa vám zmení život a bilancia účtu, ak k tomu budete pristupovať seriózne.  Kto vie, možno raz sa váš vedľajší projekt rozrastie a bude primárnym zdrojom vašich príjmov.

Ak som vás presvedčil, pre odvážnych a serióznych ponúkam možnosť spolupráce v odbore finančného poradenstva, turizmu a investícií – každý si môže vybrať pre seba to najvhodnejšie. Spýtajte sa ma cez kontaktný formulár, alebo napíšte mi do komentárov. O možnostiach spolupráce so mnou sa dozviete viac TUTU a TU.

Všetkým vám prajem, aby rok 2017 bol najúspešnejší vo vašom živote!

S úctou,

Vladimír Sporina,
expert v oblasti financií


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: