Viete že …

… v roku 2012 tvorili výdavky na potraviny 19,2 % a výdavky na bývanie 17,6 % z celkových výdavkov slovenských domácností?

… priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v Slovenskej republike v roku 2013 dosiahla 824 €?

… ak sporíte 100 € mesačne s ročným úrokom 5 % – za päť rokov získate 7 000 €; ak si však zoberiete spotrebný úver vo výške 7 000 € s úrokom 10 % a budete ho splácať 5 rokov, splatíte celkom 9 000 € a mesačná splátka bude 150 €?

Stáva sa vám, že niekoľko dní po výplate pozriete do svojej peňaženky alebo na výpis z bankomatu a zistíte, že je tam akosi málo peňazí? Rozmýšľate, ale neviete si spomenúť kam sa podeli? Často so stresom čakáte na ďalšiu výplatu alebo musíte svoju finančnú situáciu riešiť pôžičkou? Ak áno, nutne potrebujete rozpočet.

Rozpočet pomáha jednotlivcovi alebo rodine zvládnuť požiadavky, ktoré na nich kladie život v ekonomickej oblasti. Jeho podstata je:

– v zhrnutí všetkých príjmov a výdavkov za určité obdobie – spravidla za 1 mesiac,

– v ich vzájomnom porovnaní,

– v určení, či plánované príjmy postačia na pokrytie plánovaných výdavkov,

– v prípade potreby, v prehodnotení a prispôsobení výdavkov.

Čo je vlastne osobný rozpočet?

Správne zostavený rozpočet vám pomôže získať kontrolu nad vašou finančnou situáciou, predísť vytváraniu dlhov a vytvárať zdroje pre úspory. Zistíte, čo môžete so svojimi peniazmi robiť, na čo ich vynakladáte a naučíte sa utrácať v rámci svojich možností.

Rozpočet je vlastne súlad medzi príjmami a výdavkami.

Príjmy

Sú všetky peniaze, ktoré do domácnosti v určitom období prídu. Odkiaľ prichádzajú peniaze do domácnosti? Poznáme viaceré druhy príjmov.

Ak dospelí členovia domácnosti

  • pracujú (sú zamestnaní) – majú pracovné príjmy z pracovného, príp. zo zamestnaneckého pomeru,
  • podnikajú – majú príjmy z podnikania,
  • prenajímajú nehnuteľnosti (dom, byt, pôdu) – majú príjmy z prenájmu,
  • vlastnia cenné papiere (akcie, dlhopisy, podielové listy) – majú príjmy z kapitálového majetku,
  • sú nezamestnaní – poberajú podporu v nezamestnanosti,
  • sú zdravotne ťažko postihnutí – poberajú invalidný dôchodok, atď.,
  • dostali dar alebo predali majetok,
  • majú príležitostné príjmy, ktoré sa dajú odhadnúť (brigády, sezónne práce, predaj plodín a pod.).

Výdavky

Sú všetky peniaze, ktoré z domácnosti v určitom období odídu. Aké výdavky má bežná domácnosť v priebehu mesiaca? Môžeme ich rozdeliť na:

fixné (základné, pravidelné)

– výdavky na bývanie (nájomné, energie, opravy);

– výdavky na stravu;

– výdavky na dopravu;

– výdavky na automobil (pohonné hmoty, opravy, poistenie)

– splátky úverov;

– sporenie;

– výdavky na štúdium/vzdelávanie;

– poplatky za komunikáciu (mobil, pevná linka, internet), lieky, poplatky za TV, rozhlas;

V rozpočte je významná schopnosť vyrovnať príjmy a výdavky, pretože veľmi často sa stáva, že výdavky prevyšujú príjmy. Vtedy existujú dva spôsoby riešenia tejto situácie. Jedným je zníženie výdavkov, druhým zvýšenie príjmov. Musíte tiež rozlíšiť vaše nutné výdavky od vašich želaní, to znamená, že musíte vedieť určiť čo „chcete“ a čo skutočne „potrebujete“.

Uvedomte si, že ak váš odhad príjmov a výdavkov bude zlý, zlý bude i váš rozpočet. Príjmy a výdavky musíte odhadovať veľmi starostlivo.

V 2. časti tohto článku Vám dám detailný návod, ako si zostaviť vlastný osobný alebo rodinný rozpočet. Pre odberateľov môjho newslettera pridávam jeden bonus: hotový elektronický nástroj na vytvorenie osobného rozpočtu. Nemusíte kresliť tabuľky alebo hrať sa perom a kalkulačkou, stačí iba doplniť výdavky a príjmy a tabuľka urobí výpočet za Vás. Tak neváhajte a ak ešte nie ste prihlásený na odber, spravte to rýchlo a jednoducho TU.


%d blogerom sa páči toto: