Mnoho ľudí rieši financovanie bývania hypotekárnym alebo stavebným úverom, pri ktorých založia svoj dom alebo byt. Existujú však aj možnosti bez založenia nehnuteľnosti. V mojom článku Vám poradím, ako na to.

4960-dream-house

1.      Stavebné sporenie

Stavebné sporiteľne ponúkajú možnosť získania stavebného úveru bez založenia nehnuteľnosti, predtým ale musíte istý čas sporiť, čiže pravidelne vkladať nejakú čiastku na Váš sporiaci účet. Výška získaného úveru závisí od výšky Vašich mesačných vkladov a doby sporenia. Pri stavebnom úvere musíte vydokladovať účel použitia, čiže je potrebné predložiť faktúry a bločky, ktoré sa vzťahujú na stavebné práce a materiál. Štandardná lehota na vydokladovania úveru je 12 mesiacov od nadobudnutia účelu zmluvy.

2.      Medziúver

Keď ste ale nesporili, máte možnosť na získanie medziúveru. Medziúver je špecifická forma úveru na financovanie bývania, ktorá vám umožní získať finančné prostriedky skôr, ako vám vznikne nárok na stavebný úver. Stavebné sporiteľne ponúkajú aj medziúvery bez počiatočného vkladu či nasporenej sumy. Platí ale pravidlo, že úroková sadzba medziúveru bude vyššia, ako stavebného úveru. Ak máte dobrú históriu, čiže aspoň 12 mesiacov ste splácali nejaký úver včas, vyhnete sa aj skúmaniu výšky Vášho príjmu. Existujú aj produkty, ktoré pri uzatvorení poistenia nehnuteľnosti Vám ponúkajú nižšiu úrokovú sadzbu. Pri medziúvere tiež musíte vydokladovať účel, lehota je bežne stanovená v zmluve.

3.      Úver od banky

Keď si beriete úver od banky, ale nechcete, alebo nemáte možnosť založiť si nehnuteľnosť, musíte siahať po bezúčelovom spotrebnom úvere. Ten je v porovnaní s hypotékou drahšia, a banky bežne ponúkajú nižšie sumy, aké sa dajú získať hypotekárnym úverom. Pri spotrebnom úvere však vôbec nemusíte dokladovať účel použitia, ani platiť za znalecký posudok či zápis záložného práva do katastra.

Pri riešení financovania Vášho bývania je dobré obrátiť sa na odborníka, nezávislého finančného poradcu, kto má prehľad na finančnom trhu a vie Vám vybrať najlepší produkt. Dokonca pod jednou strechou si viete vyriešiť aj doplnkové služby, ktoré budete potrebovať, napríklad poistenie nehnuteľnosti. Nezávislý finančný poradcovia sú platení z provízií, takže Vás finančne nezaťažia.

Nabudúce Vám predstavím možnosti, ako múdro riešiť financovanie bývania zo založením nehnuteľnosti, ako z hypotéky vyťažiť maximum a vyhnúť sa rizikám.

Categories: Úvery

%d blogerom sa páči toto: