O aktuálnej situácií na hypotekárnom trhu na Slovensku sme sa rozprávali s Romanom Staňom, zodpovedným za spoluprácu s externými partnermi VÚB banky, developerské projekty a hypotekárne centrá VÚB banky.

V minulom roku zverejnila NBS vyhlášku, ktorá upravuje poskytovanie hypotekárnych úverov. Niektoré opatrenia boli zavedené do praxe už k 1.1.2017. Čo môžeme očakávať od ďalších avizovaných opatrení?

Uvedená vyhláška zásadne upravuje metodiku na výpočet schopnosti splácať úver, do disponibilného zostatku klienta treba zarátať čistý príjem klienta spravidla min. 6 mesiacov spätne, do výdavkov životné minimum klienta (cca. 200 EUR) plus vyživované osoby v domácnosti (manželka, deti). Od 1.3.2017 sa začína aplikovať 20% finančné rezerva (po odrátaní životného minima, vrátane životného minima na osobu, voči ktorej má klient vyživovaciu povinnosť). Spomínaná finančná rezerva sa začína aplikovať na úrovni 5%, postupne sa zvyšuje a avizovaných 20% bude uvedených do praxe od 1.7.2018. Zároveň sa k splátke k úveru na bývanie, ktorý si klient ide zobrať pripočíta plus 2% k aktuálnej úrokovej sadzbe. Toto pravidlo bude platiť aj pri úveroch na bývanie, ktoré má a nejde ich vyplácať novým úverom. Každá banka bude mať povinnosť sledovať celkový objem nových úverov na bývanie zabezpečených nehnuteľnosťou aj nad 80% LTV. Zmena nastane aj v predkladaní dokladov i príjmoch. Vyhláška uvádza, že klient by mal predkladať daňové priznanie k dani z príjmov a súčasne doklad preukazujúci príjmy spotrebiteľa v období medzi podaním posledného daňového priznania s posúdením schopnosti spotrebiteľa splácať úver na bývanie. Všetky tieto zmeny môžu ovplyvniť vývoj hypotekárneho financovania a v konečnom dôsledku dostupnosť hypotéky pre klienta.

Čo odporúčate klientom?

Kto má záujem, odporúčam podať žiadosť do VÚB banky čo najskôr (pri účele nadobudnutie nehnuteľnosti môžete požiadať o certifikát, nepotrebujete znalecký posudok), avizované opatrenia sú spravidla zavedené v banke skôr ako upravuje vyhláška. Pripomínam novú kampaň VÚB banky, ktorá odštartovala na začiatku februára s najnižšou úrokovou sadzbou 1,39% p.a. v histórií VÚB banky na 3 ročnú fixáciu s tzv. garanciou a samozrejme bez poplatku za poskytnutie úveru. My sme pripravení.

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj: VÚB banka

Categories: Nezaradené

%d blogerom sa páči toto: