Vzhľadom na komunikáciu s mojimi klientmi som naozaj aktívne začal uvažovať. Poďte sa so mnou zamyslieť. Budeme mať po zavŕšení produktívneho veku dôchodok od štátu?

Kto bude pracovať na náš dôchodok?

Ak áno tak v akej výške? Kto bude pracovať na náš dôchodok? Je tento terajší systém naozaj nastavený tak aby sme dostali nejaký dôchodok? A z čoho keď pracuje menej a menej ľudí? Ja sa určite nebudem spoliehať na náhodu, že štát sa na mojom dôchodku o mňa postará. Lebo tak to vyzerá, že nebude mať peniaze na nič. Počúvame a čítame to v médiách. Prišiel som k záveru, že ak ja sám si nezabezpečím dôchodok, tak ho od nikoho nedostanem, keď náhodou, tak v akej výške. Zistil som, že aké sú možnosti. No nemám na to už veľa času, keď na každých 100 Eur dôchodku potrebujem mať odložené 20.000 Eur. Uvažujte so mnou, že koľko potrebujem mať aby som dôstojne prežil starobu a nemuseli sa o mňa starať moje deti?

Nasporiť si na dôchodok…

Rád by som na dôchodku robil to na čo teraz nezostáva čas. Tak čo myslíte treba si nasporiť na dôchodok alebo to nechať na iných aby za nás rozhodli a o nás postarali? Na dôchodok čo som sa pýtal mojich klientov im stačí cca 500 Eur na mesiac, je to málo alebo dosť. To nechám na vaše posúdenie.

Ak by sme chceli mať túto sumu mesačne k dispozícii, tak podľa prepočtu by sme mali mať usporené 100.000 Eur, čo už pre normálneho smrteľníka, v čom budete určite so mnou súhlasiť, je pekná suma peňazí a trvá nejaký čas ak ju nemáme aby sme si ju nasporili, ak sa nám to dá. Keď je človek ešte mladý tak to nie je žiaden problém, no keď už má viac rokov, tak to asi nebude také jednoduché pri takých príjmoch ako sú u nás.

Príklad

Ak by sme chceli poberať spomínaný dôchodok po dobu 20 rokov, čo nie je dlho, tak by sme si napríklad pri očakávanom výnose 4% museli sporiť 30 rokov po 120 Eur, takže je jasné, že ak máme menej rokov, tak to stihneme za menej peňazí. Z tohto vyplýva, že hranica sporenia na dôchodok sa znižuje. Čím pozdejšie začneme, tým to bude pre nás drahšie.

Aké sú možnosti?

Sú rôzne možnosti ako si sporiť na dôchodok. Jedna je stále kontroverzný 2. pilier dôchodkového sporenia, je dobrý ale určite nebude postačovať na aspoň aký taký štandard na ktorý sme zvyknutí, takže ho je nutné doplniť niečím, čo nám zhodnotí naše úspory. Je veľa možností ako si zhodnotiť naše zarobené peniaze. Je to rôzne podľa toho čo preferujeme. Ak sa nám páči investovanie do akcií, čo je skvelá vec, ak podporujeme najmä investovanie do projektov, ktoré sa realizujú na Slovensku kde vidíme výsledok práce našich investícií.

Dá sa investovať aj do stavebného sporenia, ktoré zatiaľ je otvorené pre každého, je závislé na našom parlamente ako sa bude ďalej vyvíjať. Sú rôzne produkty životného poistenia so šetrením na dôchodok. Môžme investovať aj do zahraničných akcií, čo je tiež nemenej zaujímavé, môj skromný názor je, že naše peniaze by nemali končiť v zahraničných firmách. Investovanie sa dá robiť v rôznych formách a na rôzne obdobia, záleží na tom čo preferujeme. Ak je výnos 6 a viac % tak je to momentálne najvýhodnejšie investovanie na zhodnotenie našich peňazí. Dokážeme poradiť a ušiť na mieru investovanie, pretože každý sme jedinečný a požadujeme niečo iné.

Kto so mnou súhlasí nech zdieľa, kto nie nech dá like.


%d blogerom sa páči toto: