Obdobie Vianoc je finančne náročná časť roka a nakoľko ekonomika sa správa nepredvídateľne, mnohí si nemôžu dovoliť kúpiť všetko, čo si naplánovali.

Dobrá správa je, že je možné užiť si sviatok bez minutia našich úspor.

Potrebujeme kúsok sebakontroly na rozumné nákupy a značne si môžeme znížiť náklady spojené s Vianočnou prípravou.

  1. Porovnanie cien

Po prvé, neobjednávajte a nekupujte nič predtým, ako by ste spravili rozsiahli prieskum trhu. Existuje mnoho webových stránok, ktoré ponúkajú porovnávanie cien toho istého produktu. Používajte ich! Pri offline nakupovaní tiež môžete porovnávať ceny jednotlivých obchodov.

  1. Používajte kupóny

Využite kupónové akcie, ktoré sú čím viac populárne aj u nás. Cez internet za pár klikov zistíte, či vami vybraný obchodník ponúka alebo nie kupónové zľavy. Kupóny bežne môžete získať pri nákupoch väčšieho objemu, ale niektorí ich ponúkajú aj pre odberateľov newsletteru, alebo pri odporúčaní služieb a produktov známym.

  1. Sociálne siete

Mnohí obchodníci dávajú špeciálne zľavy vyslovene pre fanúšikov ich facebookovej stránky. Likeujte, zdieľajte a získajte zľavy.

  1. Spýtajte sa na zľavy

Keď kupujete drahší darček, nebojte sa spýtať na zľavu. Boli by ste prekvapený, koľko obchodníkov vám dá výrazné zľavy bez mihnutia oka, dokonca aj v internetových predajniach. Využite online chat webshopu, zavolajte na zákaznícku podporu alebo im napíšte email. Väčšina obchodníkov je ochotný dať aj 10 percentnú zľavu. Skúste to, je to zadarmo!

  1. Nerobte impulzné nákupy

Najjednoduchší spôsob minúť viac, než sme plánovali, je vydať sa na nákup bez plánu. Neblúďte na hlavnej ulici s tým, že vo výklade uvidíte vysnívaný darček. Spravte si zoznam darčekov a predbežnú finančnú kalkuláciu, potom sa vyberte na nákupy a hlavne: držte sa svojho plánu.

  1. Dohodnite sa na nízkom rozpočte

Mnohí ľudia nemajú toľko peňazí, koľko by chceli mať. Z toho dôvodu môže byť dobrý nápad dohodnúť sa s rodinou a kamarátmi, že nebudete si navzájom kupovať drahé darčeky. Dohodnite sa na maximálnom rozpočte na jednu osobu, a dodržte dohodu. Alebo si môžete zorganizovať vianočné obdarovanie formou tajného Ježiška. Hlavné je, aby ste sviatky strávili s Vašimi najbližšími v dobrej atmosfére.

  1. Nakupujte len pre ostatných

Pri vianočnom nakupovaní nie je ťažké nájsť si niečo pekné aj pre seba. Bohužiaľ, ak máte nízky rozpočet, nakupovať darčeky pre seba nie je veľmi múdre. Rozhodnite sa, že si na Vianoce pre seba nekúpite nič. Myslite na to, že tá vec v Januári bude určite lacnejšia.

S použitím zahraničných zdrojov: lifehack.org a Best Deals

Categories: Poradenstvo

%d blogerom sa páči toto: