Možno finančné poradenstvo sa neteší príliš veľkej obľube na Slovensku. Predsa existuje päť silných dôvodov, prečo mať svojho experta na financie.

Finančný poradca

1 .Úspora času

Pri výbere finančných produktov môžete využiť internet, preštudovať si poistné podmienky mnohých poisťovní a finančných inštitúcií, na pobočkách si môžete porovnávať úrokové sadzby a poplatky hypoték a spotrebných úverov. Alebo si necháte pripraviť ponuku a návrh riešení finančným poradcom. Nestojí to nič navyše, vôbec sa nezaväzujete, a keď je ponuka dobrá, vy ste usporili mnoho času a nervov.

2. Úspora nákladov

Vyhľadanie lacnejších produktov je len jedna z možností, ako môže finančný poradca usporiť náklady. Keďže poradca spolupracuje s finančnými inštitúciami, ktorým prináša klientov, veľakrát má možnosť s nimi vyjednať lepšie podmienky pre Vás.

3. Prístup finančných inštitúcií nie je najlepší

Banky a poisťovne neriešia poradenstvo vôbec. Majú svoje jasne zadefinované produkty, ktoré predávajú potencionálnym klientom. Napríklad niektoré poisťovne nemajú záujem o mladých, neskúsených vodičov a nastavia im oveľa vyššie ceny, ako má ich konkurent. Dôležité je  brať na vedomie, že finančné inštitúcie majú svoje obchodné plány, a keď ich predaj nespĺňa určité limity začne sa hon na klientov so snahou predať komukoľvek. Nezáleží na tom, či klient potrebuje daný produkt, hlavné je, že to kúpi. Váš finančný poradca sa líši v tom, že chráni Vaše záujmy a je aj jeho záujem, aby Vám vybral vhodný a hlavne potrebný finančný produkt. Nezabudnite: dobrý finančný poradca vám predloží pre Vás tú najvhodnejšiu ponuku zo všetkých inštitúcií. Za služby finančného poradcu neplatíte. Jeho odmena je vyplatená až po uskutočnení obchodu od finančnej inštitúcie, nie od Vás.

4. Nemôžete vedieť všetko

Obyčajný človek jednoducho nemá kapacity na to, aby sa vyznal v stovkách finančných produktov, ktoré sú na Slovenskom trhu dostupné. Tie sa navyše neustále menia. Finančný poradca je práve ten odborník, ktorého profesiou je poznať produkty a vyznať sa vo finančnej džungli.

5. Vybrať si vhodného poradcu je znamením finančnej gramotnosti

Predtým ako človek zavrhne finančného poradcu, je vhodné vo vlastnom záujme zamyslieť sa nad vlastnou finančnou gramotnosťou. Inak sa môže stať, že klient bude poškodený a po rokoch zistí, že „neodolateľné“ sporenie nemá žiadne výnosy a poistenie nekryje udalosť, ktorá sa práve stala.

To, že ste finančne gramotný, neznamená, že na Vás sa nevzťahuje bod č. 4. Práve výber vhodného finančného poradcu si vyžaduje finančnú gramotnosť. Spolu s Vašim poradcom môžete prekonzultovať celý svoj finančný stav a nájsť vhodné riešenia na financovanie Vášho bývania, podnikania, postenia Vašich najmilších a cenností a poradí Vám aj pri výbere investičných foriem Vašich voľných prostriedkov.  Finančný poradca je vlastne Vašou najväčšou odbornou pomocou, keď chcete mať „poriadok v peňaženke“. Len treba vybrať toho vhodného.

Vladimír Sporina, financnyporadca.net
Autor článku je nezávislým finančným poradcom s dlhoročnou praxou

Categories: Poradenstvo

%d blogerom sa páči toto: