Vytvorenie a stále aktualizovanie osobného/rodinného rozpočtu môže byť vyčerpávajúce, ale pamätajte si: je to nástroj na to, ako sa zbaviť dlhov a vybudovať vlastný kapitál, vlastné bohatstvo.

Teraz v 12-tich krokoch Vám ukážem, ako zostaviť a „prevádzkovať“ osobný rozpočet. A na konci článku, ako bonus si môžete stiahnuť od mňa excelovskú kalkulačku, do ktorej iba napíšete svoje príjmy a výdavky, a automatické prepočty Vám ukážu, ako stojíte na tom finančne.

1. Rozhodnite sa zostaviť osobný rozpočet

Predpokladám, že keď ste sa dostali k tomuto článku, tak už na zostavení rozpočtu uvažujete. Gratulujem! Pre mnohých spraviť rozhodnutie a ísť do akcie je najťažšie. Čítajte ďalej, uľahčím Vám prácu.

2. Vedzte koľko máte

Ak máte sporiace účty, kapitálové alebo investičné životné poistenia, rôzne investície v dlhopisoch, alebo iné úspory, zistite, že koľko peňazí máte na rôznych účtoch a ich ročné alebo mesačné výnosy. Tie si potom zakalkulujte do rozpočtu. Tieto prostriedky tvoria základ Vášho kapitálu.

3. Vedzte koľko zarábate

Pre tých, ktorý majú pravidelný príjem len z jedného zdroja, je to jednoduché. No mnohí majú aj vedľajšie príjmy, často aj nepravidelné. Odporúčam Vám zrátať ich dokopy za jeden rok a rozdeliť na 12 častí, aby ste mali prehľad o tom, aký je Váš mesačný príjem reálne. Ale na druhej strane pri plánovaní odporúčam vychádzať z najnižšieho mesačné príjmu v roku, tým bude Váš rozpočet pripravený na najhoršie a uvoľnia sa Vám prostriedky na sporenie alebo investovanie.

4. Vedzte čím dlžíte

V nasledujúcom kroku spočítajte všetky splátky hypoték, rôznych stavebných a spotrebných úverov, lízing na auto, splátky kreditných kariet dokonca aj splátku nového spotrebiča. Túto sumu musíte každý mesiac zabezpečiť, inak sa Vám rozpočet rozpadne. Úhrada splátok musí byť vždy na prvom mieste. Ak máte možnosť predčasne splácať, urobte to. Osvedčený postup je nasledovný: rozhodnite sa, že napr. do konca roka splatíte svoj najmenší dlh (väčšinou tie majú aj najvyššie úrokové sadzby), napr. práčku, ktorú ste kúpili na splátky. Mnohokrát úverové spoločnosti ponúkajú možnosť predčasného splácania. Vypočítajte si, koľko potrebujete navyše, aby ste skrátili dobu splácania napr. na polovicu. Ak sa prostriedky nájdu v osobnom rozpočte, vyjednajte si nové podmienky s úverovou spoločnosťou (dá sa to aj telefonicky vybaviť) a začnite splácať už navýšenú mesačnú platbu. Keď ste úver splatili, prejdite na druhý najnižší, potom na tretí a tak pokračujte ďalej. Keď si spravíte osobný rozpočet, budete prekvapený, že koľko sa nájde navyše na zbavenie sa dlhov samozrejme na úkor menej dôležitejších vecí.

5. Vypočítajte Váš ozajstný čistý príjem

Nie, to nie je suma, čo máte na výplatnej páske. Musíte z toho odčítať Vaše záväzky, čiže výšku mesačných splátok vašich úverov. Zostane Vám suma, s ktorou môžete disponovať. Naschvál sa tu nepočítajú režijné náklady, lebo mesačné preddavky na elektriku, plyn, atď. nie sú reálne sumy, tie sa zistia len pri ročnom zúčtovaní. Ale keď bývate v podnájme, zahrňte do výpočtu aj výšku fixného nájomného.

6. Nastavte mesačné výdavky

Keď máme vypočítaný svoj čistý príjem, môžeme nastaviť výšku pravidelných mesačných výdavkov. Preddavky na energie nie je dobré znižovať, aby sme nedoplatili na konci roka, ale napr. telekomunikačné náklady sa dajú krátiť, ak je to potrebné. Ruku na srdce, koľkí platíme neskutočné peniaze za televíziu, za rôzne prémiové kanály aby sme si večer sadli pred obrazovku a povedali si: v telke zase nedávajú nič normálne. Alebo koľkí máme drahé mobilné paušály len preto aby sme vedeli využiť zľavu na najnovší smartfón? Preverte si, či ozaj využívate tie služby, za ktoré platíte, ak nie, kráťte svoje neefektívne výdavky. V prípade potravín a iného tovaru, je to trošku zložitejšie. Musíte poctivo zapisovať všetky výdavky do rozpočtu. To znamená, že si budete ukladať bločky a na konci mesiaca ich súčet napíšete do rozpočtu. Kľudne ich rozdeľte do kategórií: potraviny, zábava (napr. kino, knihy, alkohol, cigarety), drogéria, lieky, domáce potreby, atď. To už úplne záleží na Vás, aké kategórie vytvoríte.

7. Spravte si databázu

Hoci na zostavenie osobného rozpočtu stačí papier a ceruzka, oveľa prehľadnejšia a rýchlejšia je, ak to robíte na počítači. Preto Vám dávam ako bonus chytrý nástroj na zostavenie osobného rozpočtu. Je to kalkulačka v exceli. Stačí si ju otvoriť a do zelených buniek napísať správne sumy. Do prvého stĺpca vyplňte Vaše príjmy (primárne aj vedľajšie), do druhého Vaše mesačné výdavky (body 4. a 6.) a do tretieho úspory (bod. 3). Tabuľka vám automaticky vypočíta výšku vašich príjmov a výdavkov a rozdiel medzi nimi. Navyše graf vpravo Vám znázorní aj rozdiel. Koláčový graf na ľavej strane vám vždy ukáže aktuálne percentuálne čerpanie rozpočtu.

8. Všimnite si rozdiel

Keď ste zadali všetky potrebné polia, rozpočet Vám ukáže rozdiel – bilanciu rozpočtu. Keď nie ste spokojný s číslami, snažte sa identifikovať kategórie, kde míňate príliš veľa peňazí. Rozhodnite sa, že budúci mesiac na danú kategóriu neminiete viacej ako x eur a držte sa toho. Keď už nevidíte možnosť krátenia výdavkov, snažte sa zvýšiť Vaše príjmy. Existuje kopa možností, ako si získať vedľajší príjem. Pustite sa do nejakého poctivého MLM biznisu, alebo privyrábajte si na internete vypĺňaním dotazníkov. Môžete speňažiť aj Vaše jazykové alebo iné znalosti vo forme individuálnej výučby. Dajte na web inzerát a uvidíte, že niekto sa bude zaujímať o Vaše služby.

9. Robte pravidelné korekcie

Každý rozpočet funguje správne vtedy, keď je aktuálny. Monitorujte svoj finančný stav priebežne a spravte korekcie v rozpočte keď je to nutné. A hlavne vtedy, keď je to bolestivé, lebo ak tak nespravíte, neskoršie to môže mať fatálne následky.

10. Prispôsobte kategórie realite

Ceny sa menia, takže nezabudnite mesačné výdavky prispôsobiť k realite. Inflácia stále pracuje v našej ekonomike, takže z času na čas musíte prehodnotiť aj plánované výdavky v jednotlivých kategóriách.

11. Zaplaťte najprv sebe
Na základe toho, ako stojíte s osobnými financiami, máte možnosť zabezpečiť si budúcnosť. Odkladajte na sporiace účty, založte si životné poistenie alebo sporte na privátnu rentu. Život je plný prekvapení, ale ak máte dostatočné úspory, prežijete aj tie najťažšie časy.

12. Monitorujte a buďte disciplinovaný

Stále monitorujte svoj finančný stav a každé zmeny zakomponujte do osobného rozpočtu. Síce to zaberie niekoľko času, ale z dlhodobého hľadiska Vám spraví obrovské úspory (aj finančné aj časové). Vzdelávajte sa, neustále zvyšujte úroveň Vašej finančnej gramotnosti, obráťte sa na nezávislého finančného poradcu, ak si potrebujete niečo vysvetliť. Aj na mojom blogu nájdete kopu užitočných informácií, tipov a trikov, ako si zvýšiť svoju životnú úroveň.

Dajte mi vedieť do komentárov, čo si o téme myslíte, a ako používate kalkulačku.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho s Vašimi priateľmi.

S úctou,

Vladimír Sporina

[optin-cat id=556]

 

Categories: Poradenstvo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: